Erasmus+ projektas: Vievio jaunimas klausia ar jūs laikotės „nulis atliekų” praktikos?

Ar jūs rūšiuojate? O gal laikotės „zero waste” (liet. „nulis atliekų”) praktikos? Vievio jaunimas dalyvavo Erasmus+ tarptautinių mainų projekte „Zero waste youth”, kurį įgyvendino Vievio kultūros centras. Projektas buvo įgyvendinamas 2020-2022 metais kartu su partneriais iš Ukrainos „NGO Kultura Medialna” bei Graikijos „United Societies of Balkans”. Projekto metu jaunimas susipažino su akivaizdžia, bet kartu ir dažniausiai nutylima problema – per didelis kiekis atliekų mūsų planetoje. 

Šiuolaikinio gyvenimo tempas ir besaikis vartojiškumas daro didelę įtaką mūsų gamtai, gyvūnams ir visai žmonijai. Plastikiniams vienkartinio panaudojimo daiktams reikia kelių šimtų metų pilnai suirti, o mums jie dažniausiai pasitarnauja vos kelias akimirkas. Jau galime įžvelgti akivaizdžius žmonių vartojiškumo padarinius – didžiulius kalnus neįrančių atliekų, plastiko šiukšlių salas vandenynuose, gyvūnų skrandžiuose randamos plastiko dalys, kurios daro įtaką vis daugiau nykstančių rūšių išnykimui. Galiausiai tai paliečia ir mus, žmones, nes jau yra randamos plastiko dalelės ir mūsų maiste, o daugelis skurdesnių šalių gyventojų yra priversti gyventi tarp šiukšlių. Tyrimų duomenimis, atliekų irimo procese išsiskiriančios dujos turi įtakos klimato atšilimo procese. Kada visa tai baigsis? Visų pirma reikia tai sustabdyti, jog situacija netaptų dar blogesnė. Tai rodo ir ES tarybos priimta direktyva, kuria įvedami nauji apribojimai naudoti tam tikrus vienkartinius plastikinius gaminius.

„Zero waste youth” – tai jaunimo karta, kuri taiko „nulis atliekų” praktiką, kai atsisakoma vienkartinio panaudojimo daiktų, vengiama plastikinių pakuočių, naudojami daugkartiniai maišeliai ir kiti tvarūs daiktai. Šių metų rugpjūčio mėnesį jaunimas iš Lietuvos, Ukrainos ir Graikijos susirinko „Inovatorių slėnyje” – vietovėje esančioje Zarasų rajone. Projekto metu buvo pasirinkta ši kūrybos ir darbo erdvė, kurioje gausu inovacijų ir ekologinių sprendimo pavyzdžių, sudaryta palanki vieta rūšiuoti bei atlikti perdirbimo praktikas ir pamatyti kaip tai veikia praktikoje. 

 

 

Projekto dalyviai pirmomis dienomis nagrinėjo ekologines problemas pasaulyje bei pristatė esamą situaciją dalyvių šalyse. Praktikų metu buvo pastebėta, kad Lietuvoje rūšiavimo ir atliekų perdirbimo situacija yra daug geresnė lyginant su Graikija bei Ukraina, tačiau dar yra kur tobulėti.
Projekto metu Vilniuje atliktoje apklausoje, tik pusė apklaustųjų sakėsi rūšiuojantys ir tik nedidelė dalis buvo girdėję apie „zero waste” praktiką. Nerūšiuojantys respondentai nurodė, jog netiki, kad tai veikia ir nemato prasmės rūšiuoti. Projekto metu dalyviai lankėsi Kazokiškių sąvartyne, kur sąvartyno eksploatacijos skyriaus vadovas Virgilijus Pruskas patikino, kad jei gyventojai daugiau rūšiuotų, tuomet mažiau darbo liktų sąvartynų darbuotojams. Taip pat skyriaus vadovas pridėjo, kad jei žmonės sąmoningiau vartotų bei laikytųsi „nulis atliekų” praktikos, sąvartynų kalnai būtų mažesni bei mažiau taršos patektų į gamtą ir mūsų aplinką. Dauguma dalyvių pamatę kalnus šiukšlių ir tvyrančio kvapo apsuptyje dirbančius darbuotojus, buvo šokiruoti ir sakėsi iki tol nesuvokę, kad kažkam tenka tvarkytis su kiekvieno iš mūsų paliktomis atliekomis. 

 

 

 

Projekto metu buvo lavinami antrinio panaudojimo, perdirbimo, rūšiavimo ir vartojiškumo mažinimo įgūdžiais. Dalyviai susipažino su aplinkai draugiškesniais produktais: daugkartiniai medžiaginiai maišeliai, gertuvės, bambukiniai dantų šepetėliai, kietieji šampūnai, daugkartinės sauskelnės ar moteriški produktai ir kt. Tai daiktai, kuriuos pradėję naudoti kiekvienas galime prisidėti prie tvarios aplinkos palaikymo. Dirbtuvių metu dalyviai mokinosi, kaip daugelį dalykų galime pasigamint patys. Nes galime net patys susimeistrauti organinių atliekų kompostavimo dėžes namuose. 

Taigi jaunimas dalyvavęs šiame projekte klausia – ar rūšiuojate? Ar atsisakote vienkartinių daiktų? Ar renkatės tvarius produktus? O gal mesite iššūkį ir laikysitės „zero waste” praktikos? Juk viskas prasideda nuo mažų žingsnių ir taip visi galime prisidėti prie tvarios aplinkos palaikymo. Kaip pasakė Anne-Marie Bonneau: „Mums nereikia saujelės žmonių, kurie tobulai laikytųsi „zero waste” praktikos, mums reikia, kad milijonai žmonių tai darytų netobulai“.

Vievio kultūros centro informacija

7 Comments

 • Timox5ty7thywaync parašė:

  [url=http://google.se/]http://google.se/[/url]

 • Good write-up. I definitely appreciate this website. Continue the good work!

 • Excellent blog post. I certainly love this website. Keep it up!

 • Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. Its always exciting to read articles from other writers and practice a little something from other sites.

 • This therapeutic massage incorporates lengthy
  and energetic movements with particular natural oils.
  If you wish to avail the bewnefits of Ayurvedic Abhyanga Massage, you
  have to go tto Pure Herbal Ayurved Clinic in Melbourne.
  Why Ayurvedic Massage Therapy? If you don’t have the time to go to a licensed therapeutic massage
  therapist there are a number of excellent substitutes.
  Many individuals from abroad go too India every yedar to get Ayurveda therapeutic massage training in India.
  Try out some shiatsu massage chairs andd seee how they examine.
  Shiatsu can also be known for its deeper penetration.
  Two of a very powerful massage techniques are Swedish massage and
  Shiatsu therapeutic massage. Ayurveda is comprised of two words (ayur – life
  and veda-information or science) which iimplies life of science.
  Ayurveda is an Indian word meaning Sanskrit;
  Ayurveda is the information of liffe or priceless knowledge.
  All of this to say – Liz is committed to the study of the mind-physique connection and brings this wisdom into her cljnical
  apply. Say ffor instance, you bump your head;
  your first response is to rub it. Just rub a few of this shampoo on the scalp, work
  into a light lather, and depart on for at least three minutes.
  50 minutes off having the kinks, knots and soreness worked out off your physique.

  Also visit my blog post – https://gfe-shanghai-escort.com

 • Psychic Parties parašė:

  Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *